Кафедру технології та організації будівельного виробництва було створено 1 січня 2023 року у зв’язку з приєднанням Харківського національного університету будівництва та архітектури до Харківського національного університету міського господарства імені О.М. Бекетова (наказ ректора № 265-01 від 21 листопада 2022 р.). Історія формування наукових основ технології та організації будівництва має початок у 30-х роках минулого сторіччя. До 1985 р. їх створювали видатні вчені: професор Неровецький А.І., професор Лейбфрейд Ю.М., професор Швиденко В.Й. Далі творчого розвитку отримали наукові напрями професора Гаєвого О.Ф., професора Гончаренка Д.Ф., професора Савйовського В.В., професора Шумакова І.В. Колектив кафедри став одним з основоположників науково-теоретичних основ технології та організації будівельного виробництва в країні, теорії потокового будівництва.
Пріоритетними напрямками науково-дослідної діяльності є удосконалення організаційно-технологічних рішень будівництва, реконструкції та відновлення будівель та споруд; розробка конструктивних та технологічних рішень, що підвищують експлуатаційний ресурс інженерних мереж; втілення в практику будівельного виробництва новітніх та енергозбережних технологій. Вагомих результатів набули наукові школи з реконструкції будівель та споруд, відновлення підземних інженерних комунікацій (проф. Гончаренко Д.Ф.); зведення підземних частин будівель, зведення високоміцних бетонних підлог (проф. Шумаков І.В.).
На кафедрі працюють аспірантура та докторантура, яку успішно закінчили та здобули наукові ступені кандидатів та докторів технічних наук, докторів філософії 46 осіб. Науковий вишкіл кафедри пройшли багато вчених та фахівців України та іноземних держав.
Навчальний процес повністю забезпечений науково-методичною літературою, що відповідає сучасним досягненням галузі будівництва та встановленим державним стандартам освіти та техніки. Науковцями кафедри випущено низку навчально-методичних посібників, словників та монографій, що стали основою вивчення дисциплін на теренах країни та за кордоном. В різні часи викладачі кафедри читали лекції в університетах Албанії, Німеччини, Камбоджі, Китаю, Тунісу. Через постійне оновлення освітніх і освітньо-наукових програм удосконалюються складові їх нормативних та вибіркових частин з метою підвищення якості підготовки фахівців для будівництва.